Blog

04-02-2020

Krátkovlasá v Trutnově roku 1883? Jaký to byl asi příběh, ze kterého nám tu zbývá jen záhadná fotografie a otázky?

Edit: Podle všeho jde skutečně o dámský účes 80. let, s radikálním zkrácením nejen u ofiny, která byla tou dobou běžná, ale i okolo uší. Vzadu, kam nevidíme, zřejmě vlasy zůstávají dlouhé a spletené.

07-12-2019

Tohle je fotka z doby kolem roku 1865 a je zajímavá tím, koho zobrazuje. Totiž někoho jiného než vyšší společenskou vrstvu, která na fotografiích té doby zcela převažuje.

Dobová převaha smetánky je docela pochopitelná. Zhotovení tuctu vizitkových fotografií v té době stálo zhruba ekvivalent týdenního platu středně kvalifikovaného dělníka. (Můžete počítat, za kolik by to bylo dnes.)

Tenhle pár jistě nejsou žádní žebráci, může to být třeba zavedený řemeslník nebo obecní rychtář se ženou, zároveň to ale není nikdo, kdo by se na návštěvu ateliéru mohl vyfiknout do nového kabátku a krinolíny podle francouzské módy, a už to je na fotografická 60. léta docela neobvyklost.

30-11-2019

Některé staré fotografie mají to, čemu Roland Barthes říká „punctum“. Hrot, který se zaryje až někam do morku vaší existence. Mohla by to být třeba tahle. Tento portrét dívky vznikl před téměř sto padesáti lety. Mohla by to být vaše praprababička.

Dá se to říct i nadčasovým hřbitovním rčením: Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.