Blog

Katalog české vizitkové fotografie

Po delší přípravě zveřejňuji první verzi Katalogu české vizitkové fotografie. První díl usiluje o co nejúplnější pokrytí tématu vizitkových portrétů v českých zemích od počátků po nástup secese. Publikace je volně ke stažení zde.

Radek Ocelák: Katalog české vizitkové fotografie. Díl I, doba předsecesní (1859 – cca 1892)

13.1.2019

Vizitky a kabinetky máme nejradši řádně popsané. Jenže co si budeme povídat, těch anonymních je mnohem víc. A je to změť. A kdo se v tom má vyznat? – Podoby předků to tak ale nenechají. Rozhodl jsem se, že dám dohromady katalog. Katalog staré české vizitkové fotografie jako pomůcku pro sběratele, genealogy, antikváře, muzejní pracovníky, jakož i všechny, které prostě jen zajímá, co to doma po prababičce mají za obrázky. Bude se vám hodit? Jestli ano, sledujte nás a těšte se.

29.12.2019

Do nabídky přidáno asi 70 originálních vizitkových fotografií. Tak třeba příjmení Makovský, Thürman, Pařík, Herites, ale hlavně Nevole. Z významného východočeského rodu Nevole, žijícího v oblasti Chotěboře a Trhové Kamenice, máme v nabídce opravdu unikátní fotografickou kolekci ze 70. a 80. let předminulého století. Jestli někoho z Nevolových znáte, možná by o tom chtěl vědět.

12.4.2018

Tohle bude nějaká severočeská honorace. Jak se říkalo, lepší rodina. Možná ne jen jedna. Šedesátá léta 19. století. Snad Varnsdorf nebo Liberec, možná že poznáte některé zobrazené místo? A motají se nám v tom příjmení Basler, Hecker, Welzl, Schubert, ale přesněji identifikovat nedovedeme. Nevěděl by někdo víc? Každopádně pěkné kousky ze zlaté éry vizitkové fotografie. Hlavně to rodinné posezení v exteriéru je pro tuhle dobu poměrně neobvyklé.

Vizitky 60. let 19. století

Šedesátá léta 19. století – doba vůbec prvního masového rozšíření fotografie. Patent tzv. vizitkové fotografie, při níž se obraz snímal vícenásobně na jednu desku, znamenal výrazné zlevnění fotografií a jejich zpřístupnění středním městským vrstvám. Nastalo vizitkové šílenství, hromadné zakládání rodinných alb a horečné vyměňování podobenek. Fotografické ateliéry vyrostly jako houby po dešti, v tuto dobu především v Praze a v lázeňských městech. Vizitky často zachycují celou postavu a můžeme tak na nich obdivovat módu doby, kterou si jinak s fotografií ještě příliš nespojujeme. Například úctyhodné rozměry dámských krinolín, jejichž zlatým věkem byla právě 60. léta.