Nejranější ateliéry v Olomouci

Olomoučtí fotografové – co mám zatím ve sbírce nejranějšího? Od Pichlera a spol. z poloviny 60. let je to rodinka, kterou by třeba některý místní historik dokázal podle neobvyklého zjevu identifikovat. A pak raný Seeburger z roku 1864, tehdy ještě ve společném podniku s lvovským Fejou. V 60. letech se pak stihl v Olomouci zařídit ještě E. Selinger, který se cca od roku 1868 vyskytuje na téže adrese Böhmengasse 517 jako dříve Pichler. (Není jasné, zda vyloženě přebral jeho ateliér, u Pichlera máme totiž v podobnou dobu doložen pozdní výskyt na adrese Oberring 365.)

Od kolegy vím o velmi raných olomouckých vizitkách označovaných nálepkou, podobně jako na následujícím obrázku (zde ale z jiného místa). Sám ve sbírce žádnou nemám a vyvažoval bych takříkajíc zlatem…

2 komentáře na „Nejranější ateliéry v Olomouci“

  1. Zdravím. Olomouc, na tu (ten) mám také slabost. Mohu doplnit, že Pichler též působil na adrese Niederring 55 a to snad ještě na konci 60.let, před ním na této adrese fotografovali A.Lubinsky & L.Schost. E.Selinger v polovině 60.let začínal v atelieru na adrese obere Pilten 586.
    Seeburger označoval své nejranější fotografie zoubkovanými nálepkami, viděl jsem červenou a modročernou datovanou 1863. Zajímavý je i W.Fischer (Böhmengasse 519), který zřejmě sousedil s Pichlerem. W.Lachnik v Messergasse 290 působil doložitelně v roce 1869. Krásné to téma. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *