Mé jméno je Radek Ocelák a starými fotografiemi jsem se, nikoli překvapivě, začal zabývat v souvislosti s vlastní rodinnou historií. V téže souvislosti provozuji také stránky Reemigranti, které se věnují rumunským Slovákům a jejich poválečnému příchodu do Československa.
Ve fotogenealogické části stránek vycházím z myšlenky, že stará portrétní fotografie je téměř pro kohokoli nepodstatným kusem papíru, pro několik málo lidí na světě je však skutečným pokladem: nenahraditelným svědectvím jejich vlastního původu a identity, protažené do minulosti rodu a místa. Tyto artefakty se s každou další generací roztrácejí po světě. Jakmile se tímto způsobem ztratí, není pro ně návratu. Tyto stránky mají přispět k tomu, aby to bylo jinak: vznikly s odhodláním hledat staré fotografické portréty, podoby osob dávno zemřelých, a vracet je do rukou těch, kterým na nich záleží.
Ve sběratelské části stránek se věnuji staré fotografii jako inspirativnímu sběratelskému materiálu, a to se zaměřením na portrétní vizitky z 19. století.
Zaujmout by vás mohl také můj výběrový antikvariát s těmi nejlepšími beletristickými tituly vážnějšího a historického ražení.
Časté otázky – fotogenealogie
Můžu před objednávkou vidět náhled?
Ano, na doptání zašlu nezávazný náhled v nízkém rozlišení, předmětem případné objednávky je pak elektronická kopie v plné kvalitě, popř. originál.
Jaká je reálná kvalita fotografií v nabídce?
V případě elektronické kopie se jedná zpravidla o dobrou kvalitu 600 dpi, v případě kopie z dobové publikace však kvalita předlohy může být různá. O nekvalitní předloze Vás budu před potvrzením objednávky informovat a nabídnu slevu.
250 Kč za kopii, není to moc drahé?
Velká většina fotografií v mojí fotogenealogické nabídce vzhledem k úzké cílové skupině nikdy nenajde svého zájemce. To musím bohužel zohlednit v ceně těch „šťastnějších“. Pochopitelně to není cena, jakou byste zaplatili za kopii portrétu osoby, ke které nemáte zásadní vztah.
Kdo je na té fotografii?
V nabídce nebo na doptání uvádím veškerý popis, se kterým se ke mně fotografie dostala a který může být relevantní pro posouzení, zda se jedná o Vašeho předka či jinou osobu pro Vás významnou. Samo toto posouzení nechávám zásadně na Vás. Úspěšná identifikace konkrétní osoby je vždy kombinací toho, co je o fotografii známo mně, a toho, co o dané osobě víte Vy. Neobjednávejte, pokud si nejste dostatečně jist/a.
V posuzování nedostatečně popsaných fotografií je třeba zohlednit např.:
- Ostatní známé fotografie uvažované osoby – pokud jsou v rodině k dispozici.
- Doba pořízení fotografie v porovnání s životními daty dané osoby.
- Obvyklost či neobvyklost jména a příjmení (se zohledněním možných pravopisných variant). Josef Novák je nesčetněkrát častější kombinace než třeba Vilemína Krňávková. U žen je samozřejmě třeba počítat se změnou příjmení provdáním.
- Místo pořízení fotografie (tj. místo ateliéru) a bydliště dané osoby. Portrétní fotografie se typicky pořizovaly v dosahu bydliště (případně v místě studia apod.). Např. rolník ze střední Moravy se téměř jistě nefotil v ateliéru na jihu Čech. U úředníků, učitelů apod. byla místní pohyblivost o něco vyšší.
- Sociální status uvažované osoby. Fotografie jako společenský fenomén postupovala v 2. polovině 19. století od vyšších, majetnějších vrstev. Chudší vrstvy obyvatelstva (dělnictvo, bezzemci, chalupníci) se minimálně do počátků 20. století fotily jen minimálně. Sociální status osoby na fotografii lze částečně odhadovat podle oděvu.
Jakou mám záruku správnosti?
Ručím za věrohodné předání popisku, s nímž jsem fotografii získal, a za důvěryhodný původ zboží. Pochopitelně však nemůžu ručit za Vaši identifikaci fotografie s některou konkrétní osobou. Například:
- Objednal/a jste si z nabídky fotografii Rudolfa Schlegela, později se ale ukázalo, že popisek byl z mojí strany chybně přepsán a ve skutečnosti jde o Rudolfa Schrödera. –> Na toto se záruka vztahuje.
- Objednal/a jste si z nabídky fotografii Josefa Nováka narozeného 1. 12. 1878 v domnění, že jde o Vašeho pradědečka; později jste ale zjistil/a, že Váš praděda se ve skutečnosti jmenoval Jan Novák a narodil se 12. 1. 1887. –> Na toto se záruka nevztahuje.
V nabídce jsem pro sebe nic nenašel/nenašla, ale líbí se mi to. Jak mohu pomoci?
Díky! Potěšíte mě například doporučením mojí nabídky těm Vašim známým, kteří nosí neobvyklá příjmení v ní zastoupená. Můžete mi také poslat svůj tip na větší soubor starých portrétních fotografií (v nabídce antiků, antikvariátů, ale i v muzejní či soukromé sbírce apod.).
Časté otázky – sběratelství
Vykupujete staré fotografie?
Jako sběratelský materiál někdy ano. Pokud máte větší soubor vizitkových fotografií nebo zajímavější jednotlivé kusy ve smyslu katalogu, nabídněte i s náhledem a třeba se domluvíme.
Jiné vizitky a kabinetky nenabízíte?
Na stránkách ne, ale s větší nabídkou mě můžete někdy zastihnout na sběratelských burzách. Nebo mi pošlete svoji poptávku (zejména ateliéry konkrétních měst).
A co ještě?
Jsem obdivovatelem historika fotografie Pavla Scheuflera. Nebýt jeho mnohaleté práce, o dějinách fotografie v českých zemích bychom toho věděli mnohem, mnohem méně! Můžete si u něj například objednat tisky působivých historických fotografií k výzdobě interiéru nebo absolvovat některý z jeho kurzů fotografování.
Neváhejte se na mě obrátit se svými dotazy a nejasnostmi ohledně starých fotografií dochovaných ve Vaší rodině. Rád se je pokusím zodpovědět.