Naší ideou je fotogenealogie

Tyto stránky se zrodily z lásky ke starým fotografiím a k rodinné historii. Z poznání, že stará portrétní fotografie nám sděluje v nějakém ohledu víc než jakýkoli psaný záznam. Z neodbytného dojmu, že někde na světě se povalují fotky našich předků, kterým jsme nikdy neměli možnost pohlédnout do tváře.

Počátky fotografie sahají do první poloviny 19. století a její velké rozšíření v majetnějších vrstvách se datuje do jeho 60. let. Začátkem 20. století byla fotografie v českých zemích již velmi běžnou záležitostí. Z této úvahy plyne, že naprostá většina našich předků zemřelých po roce 1900 – v případě středních a vyšších vrstev třeba i po roce 1870 – pravděpodobně nejednou v životě stála před objektivem fotoaparátu. Jenže fotografie v době před-digitální jsou z podstaty věci artefakty. Ztrácejí se fyzicky – a ztrácí se také povědomí o tom, koho zobrazují.

Naší ideou je fotogenealogie. Možnost dohledat k určenému rodu fotografie tak staré, že bychom při pohledu na ně pocítili skutečnou závrať z času. Ke skutečné fotogenealogii máme dosud na míle daleko, a tak to bereme z opačného konce. Začínáme s popsanými fotografiemi osob a hledáme, kdo by se jich ujal. Držte nám palce.

5 komentářů na „Naší ideou je fotogenealogie“

  1. Dobrý večer,prosim o zaslání fotografie Josefa Jirouška narozeného 1868 v Kovářově.
    Děkuji Jana

  2. Dobrý den, čekala jsem, že bude nějaký náhled s vodoznakem. Příjmení jsem sice našla, ale raději bych vyhodnotila i rysy ve tváři.

  3. Dobrý den, ve jmeném seznamu jsem našla jméno Pavla Albieriho (Jan Mucek).
    Je možné pro srovnání Vám zaslat jinou podobiznu? Pokud by jste měli kabinetku spisovatele, pak bych zřejmě měla zájem. Děkuji Za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *