Kabinetky

Těžištěm našeho zájmu je živnostenská, ateliérová fotografie druhé poloviny 19. a první čtvrtiny 20. století. Tuto tvorbu chápeme jako svébytný a pozoruhodný dobový fenomén, spíše než jako pouhý komerční přívažek umělecké fotografie. Jeho typickým artefaktem jsou portrétní fotografie na kartonu, nazývané někdy obecně „kabinetky“. Historicky vzato je kabinetka označením pouze jednoho ze dvou nejobvyklejších fotografických formátů, v rozměru kartonu asi 106 x 166 mm. Druhým byla menší vizitka, cca 66 x 105 mm. Právě vizitky stály koncem 50. let 19. století za první evropskou vlnou zájmu o portrétní fotografii. (Jejich principem bylo současné snímání více portrétních záběrů na jednu fotografickou desku. Fotografie se tím staly cenově výrazně dostupnějšími, zvláště ve srovnání se starší, značně exkluzivní technikou daguerrotypie. Vypukla tzv. vizitkománie, horečná společenská výměna vizitek a zakládání portrétních alb.) V menší míře se objevují různé další portrétní formáty, podléhající často dobové módě. Počátkem 20. století se dosti častým stalo paspartování fotografií pro vyvěšení na stěnu.  Zhruba od doby 1. sv. války se pak dalším vemi běžným portrétním formátem stala fotopohlednice.

V datování těchto starých fotografií je možno se opírat o různé indicie:

  • přibližné stáří portrétované osoby, jsou-li známa její životní data
  • doba provozu daného ateliéru (pokud je známa)
  • pojetí a úprava portrétu (podle dobové módy)
  • grafické zpracování kartonu (od nápisů a dekorací ve stylu klasicismu a rokoka přes secesní tvary až po civilnější grafiku z doby první republiky)
  • módní proměny oděvů a účesů, zvláště u žen

Fotografických ateliérů, v nichž se tyto podobenky pořizovaly, vzniklo od šedesátých let 19. století v českých zemích značné množství: v každém jen trochu větším městečku býval nějaký, ve velkých městech si jich navzájem konkurovalo vícero, v Praze s jejími předměstími bychom napočítali ateliérů mnoho desítek. Některé se udržely celé dekády, třeba až do znárodnění roku 1948, jiné měly jepičí život. Tvořily dokonalé spektrum: od honosných ateliérů navštěvovaných pražskou smetánkou (Eckert, Langhans) či podniků výrazně uměleckého ražení (Drtikol), přes skromné předměstské a maloměstské fotografické provozovny, až po nestálé, pouťové fotografické živnosti s rychlovýrobou laciných ferrotypií (fotografie na plechu).

Ukázky

Srovnání velikosti fotografií na kartonu: vizitka (vlevo) x kabinetka (vpravo)


Vizitky, 60. léta 19. století


Vizitka, 1875-1885


Vizitka, 80. léta 19. století


Vizitky, cca 1900-1905


Vizitky, cca 1910-1915


Vizitky, 20. léta 20. století


Ateliéry

V českých zemích působily mj. následující fotografické ateliéry. (Seznam zdaleka není úplný, bude podle možnosti rozšiřován. Budeme rádi, když nám k jeho doplnění přispějete kopiemi svých vlastních kabinetek.)

Benešov u Prahy
  • Fr. Zach
  • Josef Spálenka (filiálka Vlašim, Sedlčany)
Beroun
  • F. Volinský
  • Ant. Ott
Bohumín
  • K. Thienel
Brandýs nad Labem
  • Kaiser
Brno
  • J. Follner
  • J. Kunzfeld
  • Nedorost
  • Carl Pietzner (též Vídeň, Berlín, Karlovy Vary, Teplice, Ústí nad Labem, Litoměřice)
  • Rafael
  • E. Schnepel
  • Strauss
  • J. L. Šichan
  • Špiřík a Čech
  • Wildner
Brno-Husovice
  • Filip Pavlus
  • Otto Šimáček
Brno – Královo Pole
  • B. Drápal(a?)
  • F. Racek (též Blansko)
Brno-Židenice
  • D. Klíč (též Nový Rousínov?)
Broumov (Braunau)
  • Leopold Kahler
  • Höppe 26/1
Bystřice pod Hostýnem
  • Wichera
Čáslav
  • Gustav Dvořák, nástupce Rudolf Švec (též Čáslav)
  • R. Habel
  • J. Hruška
  • Josef Neumann
  • J. Purr
Česká Lípa
  • Julius Schlegel (též Liberec)
České Budějovice
  • F. Janoušek
  • Robert Lenk
  • A. Pech a Č. Hrbek
  • Wildt (též Písek, Protivín), nástupce Daneš
Český Brod
  • A. Podlipný
  • B. C. Straka
Český Krumlov
  • Fr. Polak
Dačice
  • František Svoboda
  • Hans Wechselberger
Děčín (Tetschen)
  • J. Rauchfuss (filiálka Benešov nad Ploučnicí – Bensen)
Dětenice
  • Novotný (též Libáň)
Dobruška
  • Václav Novák
  • Ouřada (též Opočno)
Domažlice
  • Josef Tauber
Dvůr Králové nad Labem
  • Jindřich Rublič
Frenštát pod Radhoštěm
  • Jan Lochman (též Frýdlant nad Ostr.)
Frýdek-Místek
  • Josef Kleinwächter
Frýdlant v Čechách
  • A. Neuhäuser
Frýdlant nad Ostr.
  • Al. Kašper
  • Jan Matula
Havlíčkův Brod
  • G. Dvořák
  • František Engelmaier
Hejnice (u Frýdlantu)
  • Alfred Augsten
Hlučín
  • Paul Zagora
Hodkovice nad Mohelkou (Liebenau in Böhmen)
  • A. F. Branke
Holešov
  • A. Mlodzik
Horažďovice
  • Jiříček(?) Příbramský
Horní Police
  • Josef Schneider
Horní Růžodol
  • E. V. Gran, nástupce E. Herrmann
Hořice
  • P. R. Bičiště
  • Jaroslav Mrázek
Hořovice
  • Otakar Mrkvička (též Dobříš)
Hradec Králové
  • K. Bitterlich
  • J. Junek
  • Adolf Russ
  • Julius Russ
  • Miroslav Švagerka
  • Bedřich J. Trsek
  • František Petr
  • A. Ženíšek
Hrádek nad Nisou (Grottau)
  • H. Michler
Hranice
  • Ferdinand Heisner
Hronov
  • A. Fuschs
Chabařovice (Karbitz)
  • R. Oiss?
  • Wilhelm Richter
Cheb (Eger)
  • Robert Spatzier
  • Ignaz Kranzfelder
  • Carl Pietzner
  • Georg Adam Rubner
Choceň
  • Matoušek
Chomutov (Komotau)
  • Elite -Max Schuster
Chrudim
  • Krink
  • A. Mattas
  • Tietz-Gallat
  • F. Ulrych
Jablonec nad Nisou (Gablonz a. N.)
  • Ernst J. Müller
  • A. Ullrich
  • Willy Schön
  • Heinrich E. Herkner
Janův Důl (Johannesthal)
  • Anton Schatten
Jaroměř
  • Alois Fleischer
  • Lud. Lorencz
  • Josef Malýpetr
Jaroměř-Josefov
  • Karl Zeleny
  • K. Dvořák (též Smiřice)
Jednov (u Prostějova)
  • Fr. Klíč
Jičín
  • Antonín Brožek
  • J. Picek
  • Hugo Tichý
  • Vraný (též Nový Bydžov)
Jihlava (Iglau)
  • Joh. Haupt
  • Eugen Kratzner
  • A. Lorenz
  • Staeger – Johann Haupt
Jindřichův Hradec
  • Boh. V. Liška
  • Zouplna
Karlovy Vary
  • E. Anton
  • J. Kügemann
  • Jerie (též Plzeň)
  • Winter
Karlovy Vary – Nové Drahovice
  • W. Fritsch
Kladno
  • B. Liška
  • Jiří Lomíček
Klatovy
  • Č. Hrbek
  • Karel Hahn
  • Hoffmann (též Přeštice)
  • Chr. Šmidt
Kolín
  • Bohumila Bloudilová
  • František (Vilém?) Krátký (filiálka Turnov?)
  • A. Pinkas (též Kutná Hora)
  • B. Rafael
Konice (u Prostějova)
  • Fr. Klíč (též Jednov)
Kostřany u Teplic
  • Lud. Ryšan
Králíky (Grulich)
  • A. F. Grifkovski
Kralovice u Plzně
  • Ant. Sklenář
Kralupy nad Vlt.
  • J. Podhradský
Krásná Lípa
  • Max Marschner
Kroměříž (Kremsier)
  • W. Sonntag
Kutná Hora
  • J. Vokoun
  • Adolf Silaba
  • Josef Šteffel
  • bratří Výborný
Kyjov
  • Jul. Blažek (též Luhačovice a Bystřice pod Hostýnem)
Lázně Bělohrad
  • Richard Kalina
Lázně Bohdaneč
  • F. Heřman
  • V. Macháček
Liberec (Reichenberg)
  • Franz J. Klos
  • Elite
  • Ernst J. Müller
Líbeznice
  • L. Slepička
Libštát
  • Josef F. Beran
Litomyšl
  • Josef Hoza
  • Josef Ludvík
  • V. Glatter
  • Čeněk Polnický
Lomnice nad Popelkou
  • Alois Jirouš
Loštice
  • K. Kroboth
Louny
  • V. F. Dvořák
  • Václav Halla
Luhačovice
  • Max Schön
Mariánské Lázně (Marienbad)
  • Anton Güntner
Mělník
  • B. J. Helfer 35/27
Mikulov
  • Edmund Violand
  • Karl Obsieger
Milevsko
  • František Macháček
Mimoň (Niemes)
  • Rudolf Ullrich
  • Ferdinand Schlegel (též Česká Lípa)
Miroslav (Misslitz)
  • Hans Tichi
Mladá Boleslav
  • František Böger
  • J. Römišr
Moravská Olešnice
  • Jan Hamerský
Moravská Třebová
  • F. Brauner a F. Hinterreiter
  • Johann Kuhn
Náchod
  • Kolínský
  • Jindřich Bárta (též Kamenice?)
Náměšť nad Oslavou
  • L. Höfer? (Höser, Höher?)
Nepomuk
  • Jos. Schächtl
Nové Město nad Cidlinou
  • Anton König
Nový Bydžov
  • A. Dunka
Nový Jičín
  • J. Palacký
Nymburk
  • Podlipný
  • Antonín Špoutil
  • Rudolf Švec
Olomouc
  • V. Panek
  • H. Seeburger
  • J. Wasservogel (filiálky Bielsko, Mor. Ostrava, Opava)
  • A. Wüst
  • H. Schleif
  • E. Selinger
Opava (Troppau)
  • Fl. Gödel
  • R. Heinrich
  • A. Hieke (filiálky Krnov-Jägerndorf, Město Albrechtice-Olbersdorf)
  • F. Kasztowski/Kaszlowski
  • Krumski, nástupce J. Hanzl
Orlová
  • Fr. Deutscher
Ostrava
  • M. Hůlek (též Frýdek)
Ostrava-Vítkovice
  • Slezák, von Dietrich
Pardubice
  • František Bibl
  • Deyl
  • Jetřich Hemský
  • Javorek
  • Josef Pírka
  • bratří Ferdinand a Josef Schaffner
  • Stoklas (filiálka Chlumec nad Cidlinou)
Pečky
  • Rudolf Berger
Písek
  • Carl Brunner
  • Quast
  • Jan Vavruška
Podulší
  • František Morávek
Planá u Mariánských Lázní
  • Hans Weinmann
Plzeň
  • Josef Böttinger
  • Emil Dietz
  • Duras
  • Dvořák a Roškota
  • Globus
  • Helios
  • Č. Hrbek, Jiří Hrbek
  • J. Kalivoda
  • A. Kaub, nástupce F. Dvořák
  • Alois V. Krátký
  • K. a E. Krumlík
  • J. A. Mattas
  • F. Novák
  • J. Schneider, dřive Ant. Ott
  • K. L. Soběhrd
  • Josef Svoboda
  • A. J. Veselý
Praha
  • Moritz Adler
  • American Photo Studio
  • J. Bartoš
  • J. Beckel/Bekl
  • Benda (též Mladá Boleslav)
  • Vladimír Jindřich Bufka
  • Ferd. Cikanek
  • J. Dostál
  • F. Drtikol
  • H. Eckert
  • Elite
  • Josef Faix (filiálka Praha-Karlín)
  • H. Fiedler
  • Josef Fiedler
  • Fr. Filipp
  • F. Grünberger
  • Hanzlík Josef
  • Hassel, nástupce Ad. Bergmann
  • Josef Heidl
  • Helios
  • F. Hora
  • Richard Jiřikovský
  • J. Kaucký
  • M. Klempfner (filiálka Teplice)
  • J. Kolář
  • K. Koller
  • Josef Köppel
  • Langer a Pommerrenig
  • Langhans a Beran (týž Langhans?)
  • J. F. Langhans (filiálky Mariánské Lázně, Hradec Králové, Plzeň, České Budějovice)
  • Laube
  • Karel Maloch
  • K. Manger – Corso
  • X. Massak, J. Massak
  • W. Melzer
  • J. Mulač
  • Neuman
  • A. L. Otto
  • Anton W. Pinkas
  • Zikmund Reach
  • Rezek
  • W. Rupp
  • F. Steinich
  • A. Šebesta
  • F. Šlechta
  • V. Togner
  • J. Tomáš, nástupce V. Donát
  • Ant. Wahner
  • Marie L. Wamberg
  • M. L. Winter, Gebrüder Winter
  • J. W. Zuna
  • Ant. Žák a Ig. Rachota (dříve Hoppel a Ant. Žák)
  • Augustin Ženíšek
Praha-Břevnov
  • Přiban
Praha-Dejvice
  • Antonín Pokorný
Praha-Karlín
  • R. Habel
  • J. Nonnenmann (Velké Benátky, Invalidovna)
Praha-Krč
  • Václav Mayer
Praha-Malá Strana
  • M. Bondy
Praha-Michle
  • J. Ejem
Praha-Nusle
  • Martin Fanta
  • Jan Ponížil
Praha-Smíchov
  • Rudolf Černý
  • A. Laessig
  • Václav Morávek
  • R. Moc
  • F. Schaffner
  • Smolka
  • Jan Tašner
  • J. Trausilek
  • T. B. Žížala
Praha-Vinohrady
  • Josef Čimera
  • Otto Dítě
  • J. L. Dvořák
  • L. Jelínek
  • Richard Kalina
  • Krink (též Chrudim a Police)
  • Q. Pelzbauer
  • Fr. Popper (též Čáslav?)
  • Schumpeter
  • K. Stolle
Praha-Vršovice
  • Jaroslav Čamský
  • K. Lorenc
  • V. Šlechta
Praha-Vysočany
  • A. Chalupová
Praha-Žižkov
  • Rudolf Fanta
  • J. Kolář (též Vinohrady)
  • F. Novák, nástupce Bož. Nováková
  • Kistner a J. Svoboda
  • Jan Weigner
Prostějov
  • Václav Fanta
  • A. Neckař
  • Alois Navrátil
  • Ševčík
  • Martin Wegner
  • Stanislav Vlk
Přerov
  • Josef Hirsch
  • Antonín Janovský (filiálky Hulín, Tovačov)
  • V. Letfus
  • Johann Schmeiler
  • H. Teller
Příbram
  • F. Volinský (též Dobříš)
  • Mattas, nástupce Otakar Mrkvička (též Hořovice)
  • Václav Petřík
Příkazy
  • František Němeček
Rakovník
  • B. V. Bračmar
Rokycany
  • Otakar Böhm
  • Otto Bureš
  • Josef Hnízdil
  • Jos. Ryba
Roudnice
  • Ferdinand Hlaváček
  • A. Schilder
  • Vláďa Vašíček
Rychnov nad Kněžnou
  • Baudyš a Burianek
Rožnov pod Radhoštěm
  • F. Wokáč
Semily
  • K. Lamač (též Lomnice?)
  • Bohumil Zeman (též Železný Brod)
Skuteč (Skuč)
  • Vilém Haniš
Strakonice
  • Max Adler (též Vodňany)
Sušice
  • Quast
  • Chr. Šmidt
Svitavy (Zwittau)
  • H. Diwisch
Šumperk
  • B. Glöckner
  • Zdenek
Tábor
  • Ignác Šechtl (Schächtl) a Jan Voseček
Tanvald
  • Johan Zeman (též Nová Paka, Vysoké nad Jizerou, Šumburk nad Desnou)
Telč
  • F. P. Machatý
  • Jan Přibek
Teplice
  • Walter
  • Sattler a Lissy (též Litoměřice)
  • František Fridrich
  • Moritz Klempfner
  • Carl Pietzner
  • Langmann
Tišnov
  • Norbert Pokorný
Třebíč
  • Em. Dušek
  • Josef Ehrlich
  • Antonín Spurný
Třeboň
  • B. I. Kocipinski
Třešť
  • Dbalý
Trutnov (Trautenau)
  • Franz Burghardt
  • Robert Spatzier
Turnov
  • V. E. Grán
  • J. Šimon
  • V. Lochman
Uherské Hradiště
  • V. Bartoň (filiálka Uherský Brod)
  • Dvořák (filiálka Uherský Brod, Napajedla)
Uherský Ostroh
  • A. Koukal
Úpice
  • František Zástěra
Ústí nad Labem (Aussig)
  • Adele (též Most – Brüx)
  • Manger
  • Johann/Hans Edler von Schmidt
  • Vincent Spinka (též Teplice)
  • J. Wildgatsch (filiálka Krásné Březno – Schönpriesen)
Ústí nad Orlicí
  • Otakar Čermák (též Kyšperk)
  • Josef Jasanský
Valašské Meziříčí
  • Šrůtek (též Bystřice pod H.)
Vamberk
  • A. Novák
Varnsdorf
  • Hermann Burger (filiálka Dolní Podluží – Niedergrund)
  • A. Schrauber (filiálka Rumburk)
Velké Meziříčí
  • M. Rachař? (též Luhačovice?)
  • V. Vilímek
Vodňany
  • František Volinský
  • J. Šrámek
Volyně
  • František Leitl
Votice
  • Jan ..eis (Preis?)
Vsetín
  • Otakar Pokorný
Vysoké Mýto
  • František Berger
  • Em. Dušek
  • Jos. Lukeš
Vysoké nad Jizerou
  • František Hanuš
Vysoké Veselí
  • Emanuel Fousek
Znojmo
  • Georg Fischer
  • Paul Nather
Žatec (Saaz)
  • J. Dornfeld
  • Jos. Klaus
  • Carl L. Koch
  • Karl Koller
  • W. Langmann
  • Robert Mocker
  • S. Teller
  • Norbert Zinnerl
Žďár
  • Emanuel Tichý (filiálka Nové Město)